Main Menu

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

SIANKO - Aromatyczne i dobrej jakości siano powinno być podstawowym składnikiem diety naszych królików. Zwierzęta na wolności mają stały dostęp do pokarmów objętościowych, takich jak trawy, liście roślin , zioła i rozmaite gałązki, dlatego też najlepiej trawią i wykorzystują pokarm niskokaloryczny, o dużej zawartości włókna. Błonnik (włókno) redukuje niebezpieczeństwo powstania blokad układu pokarmowego i gazów. Pomaga przesuwać treść pokarmową oraz futerko połknięte podczas swojej pielęgnacji. Sianko pomaga także ścierać ząbki rosnące naszemu pupilowi przez całe życie. Sianko musi być stale dostępne najlepiej by znajdowało się w specjalnym paśniku lub zawieszkach typu "kula".

WODA - Jest wiele opini o tym,że króliczki nie piją wody .NIC BARDZIEJ MYLNEGO!  Oczywiście zapotrzebowanie na wodę,u każdego króliczka jest inne. Sporo także zależy od diety uszolka. Przy dużej ilości warzyw nasz podopieczny może pić znacznie mniej,ale  przy jedzeniu suchych pokarmów to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Woda powinna być stale świeża. Nie zanieczyszczona!!! Najlepiej gdy znajduje się w poidełku. Z własnego doświadczenia jednak uważam,że w dni upalne powinna znajdować się także w miseczkach. Wymaga to co prawda częstrzej wymiany,ale mamy pewność,że nasz króliczek napije się do woli.

WARZYWA I ZIELENINKA - Uwielbiane danie naszych podopiecznych. Ponieważ ważną rzeczą w żywieniu jest różnorodność, zamiast nastawić się na jeden gatunek warzyw postaraj się poznać jak najwięcej gatunków roślin bezpiecznych dla królika. Poza warzywami króliki chętnie jadają też zioła (przydatne też i w naszej kuchni), a nawet kwiaty i niektóre chwasty. Poniżej lista.

WARZYWA- Marchewka (korzeń i natka), Pietruszka (korzeń i natka), Papryka, Burak ćwikłowy (korzeń i natka), Cykoria, Brokuły (liście, łodygi, kiełki), Lucerna, Sałata rzymska, Seler, Kalarepa, Kapusta (w bardzo małych ilościach!!!).

ZIOŁA: Bazylia, Liście mięty, Kolendra, Melisa, Koper włoski, Rzeżucha, Szałwia, Tymianek, Liście koniczyny, Mlecz, Mięta, Listki malin.

Nie wszystkie warzywa są jednak zdrowe dla naszego króliczka. Powinniśmy przestrzegać się przed popełnieniem błędu w żywieniu. Szczególnie uważać należy na anemony, oraz rośliny bulwiaste.

Czarny bez

Trędownik bulwiasty.

Naparstnica.

Mak.

Wilcza jagoda.

Powojnik.

Fasola, Groch, Ziemniaki, Rabarbar, Por, Cebula, Szpinak (w dużych ilościach odwapnia kości).

GRANULAT - Jest pokarmem pełnowartościowym,gdyż zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych. W skład granulatu wchodzą: sianko, różnego rodzaju suszone zioła i zielenina. Wszystko to  wzbogacone jest zestawem minerałów i witamin. Niektórzy producenci dodają też suszone warzywa. Wszystko jest zmielone, wymieszane i sprasowane. Granulat zawiera dużo włókna i białka, które są szczególnie potrzebne królikowi. A przy tym jest niskokaloryczny.
Granulaty mają różne kształty od pałeczek, aż po oponki...

OWOCE - W diecie królika owoce trzeba traktować jak przysmaki,gdyż zawierają dużo cukrów.Zwłaszcza takie  jak banany i winogrona powinny być podawane w  małych ilościach.

PRZYSMAKI - Bogactwo różnorodnych pokarmów gotowych i tzw. smakołyków sprawia, że wiele osób sięga po nie sądząc, że jest to najlepsze, co mogą ofiarować swoim królikom. Tymczasem takie karmienie króliczków może skończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem naszego pupila. Powód? Większość mieszanek i tak zwanych kolb to bomba kaloryczna. Bomba składająca się z dużej ilości różnych ziaren. Ziarna i nasiona zawierają sporo skrobi. Chociaż część z niej zostaje przetrawiona, to większość trafia do jelita ślepego, gdzie staje się pożywką dla bakterii. Tak jak błonnik powoduje spowalnianie fermentacji, tak skrobia powoduje gwałtowne jej przyspieszenie, nadmierny rozwój bakterii, wzdęcia i niedrożność przewodu pokarmowego, która często kończy się śmiercią. Czy zatem całkowicie zrezygnować z przysmaków? Nie koniecznie. Starajmy się wybierać produkty,które zawierają jak najmniej ulepszaczy. I druga sprawa to ograniczenie. Czyli raz na jakiś czas.

******************************************

PRAWIDŁOWA DIETA KRÓLICZKA

OD DZIECIŃSTWA DO STAROŚCI.

Kupując króliczka często zastanawiamy się w jakim jest wieku.W sklepach zoologicznych nie rzadko sprzedawane są już czterotygodniowe maluszki. Pamiętajmy jednak,że takie maleństwa powinny pozostać z mamą do około 8 tygodnia. Króliczkowi zapewni to na pewno dobry start,a my będziemy spokojniejsi o zdrowie naszego podopiecznego. Ważną sprawą jest także by karmienie zwierzątka (na początku) było kontynuacją tego do czego miał dostęp u hodowcy. Zbyt radykalna zmiana żywienia może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia naszego króliczka. Pamiętajmy ,że najważniejsze jest prawidłowe karmienie. To my odpowiadamy za tą małą istotkę już w momencie zakupu. Jakie ilości jedzonka podawać maluszkom?

* Od urodzenia,aż do około 3 tyg. maluszki ssą tylko mleko matki.

* Od 4 tyg. maluchy skubią już sianko i kosztują granulek.

* Od około 6-7tyg króliczki interesują sie znacznie bardziej tym co podjada ich mama. I to jest dla nich bardzo ważny czas. Uczą się poznawać inne smaki. Należy jednak pamiętać,że rosną i dieta powinna wspomagać ich rozwój.Powinny mieć nieograniczony dostęp do granulek i do siana (cały czas, w małych porcjach wielokrotnie podawanych w ciągu dnia); Powoli wprowadzamy do diety warzywa, po jednym na raz i w małych ilościach, choć zdrowe, silne króliki mogą dobrze tolerowac zielenine już wcześniej.Jeśli królik pochodzi ze sklepu, należy odczekać kilka tygodni, aby upewnić się, że jest zdrowy, z wprowadzaniem zieleniny.

* Rocznym króliczkom powoli należy ograniczać granulaty i zastąpić je świeżymi warzywami. Oczywiście do sianka mają mieć stale dostęp.

* Dorosłe króliki - powyżej 1 roku; ich potrzeby kaloryczne są mniejsze, dlatego granulki i wysokokaloryczne jedzenie powinno być podawane w ograniczonych ilościach, nie więcej niż 1/4 - 1/2 szklanki granulek dziennie na 3 kg masy ciała (zależnie od metabolizmu i/lub proporcjonalnie do ilości podawanych warzyw), ok. dwóch szklanek warzyw i nieograniczone ilości siana;

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA KRÓLICZKA.

news

NASZE SAMICZKI